„Kreatywne zabawy z masą solną”- zajęcia w ramach koła przyrodniczo-badawczego Mali Odkrywcy
Każde dziecko małe czy duże lubi doświadczać nowych rzeczy, a jeszcze jak może samodzielnie coś stworzyć, to jest to najlepsza zabawa. I tak nasi Mali Odkrywcy należący do koła przyrodniczo-badawczego mieli okazję poznać sposób tworzenia masy solnej, a właściwie poznać fakturę produktów potrzebnych do jej tworzenia, a potem dotykać samą masę solną poprzez ugniatanie, a następnie formować z niej własne kompozycje plastyczne. Dzieła dzieci wyszły wspaniałe a co najważniejsze każde było wyjątkowe.
Mała przypominajka:
Masa solna – jak ją zrobić? Co można z niej formować?
Masę solną wyrabia się z zaledwie trzech składników: wody, mąki pszennej i soli. Wystarczy je połączyć i wyrobić w formę plastycznego ciasta
Przepis na masę solną
Do stworzenia masy solnej będziemy potrzebować trzech składników: soli, mąki pszennej oraz wody. Bazowy przepis składa się z:
- jednej szklanki soli;
- jednej szklanki mąki pszennej;
- 1/2 szklanki wody.
W pierwszej kolejności mieszamy suche składniki: mąkę i sól. Stopniowo dolewamy wodę, starając się wszystko dokładnie połączyć. Masa powinna mieć konsystencję gęstego ciasta.
Po połączeniu wszystkich składników przenosimy masę na stolnicę lub blat. Przechodzimy do ręcznego wyrabiania ciasta. Ugniatamy masę. Po pewnym czasie powinna stać się miękka i plastyczna. To znak, że masa solna jest gotowa do formowania w dowolne kształty. Jeśli jest zbyt lepka, należy dosypać niewielką ilość mąki oraz soli. Zbyt twardą i zbitą masę rozcieńczamy wodą.
Co można robić z masą solną?
Po uformowaniu masy solnej w plastyczne ciasto możemy przejść do najprzyjemniejszego etapu, czyli wyrabiania i lepienia dowolnych kształtów we współpracy z najmłodszymi.